Zgłoszenie budowy oczyszczalni krok po kroku
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga spełnienia szeregu formalności. Może wydawać się to skomplikowane, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i poznaniu procedur można je znacznie uprościć. Każdy etap, od przygotowania dokumentacji, przez konsultacje z urzędami, aż po ostateczne uzyskanie zgody, jest kluczowy dla pomyślnego zakończenia projektu. Pomożemy w każdej kwestii.
Czy budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wymagania pozwolenia?
Na podstawie obowiązujących przepisów, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 3 oraz art. 30 ust. 1 pkt 1 Prawa Budowlanego, przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę na ogół nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie zwykłego zgłoszenia. Z tego wynika, że oczyszczalnia na zgłoszenie może być zamontowana przy domu, w którym nie powstaje więcej niż 7,50 m3 ścieków na dobę.
Od czego zacząć procedurę budowy oczyszczalni ścieków?
Jeżeli zdecydujemy się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków na samym początku drogi prowadzącej do wybudowania własnego domu, najprościej jest wpisać oczyszczalnię jako rozwiązanie gospodarki ściekowej do projektu budowlanego. Dzięki temu po uzyskaniu pozwolenia na budowę mamy już także zgodę na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. W innym przypadku konieczne jest zgłoszenie budowy w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta (w przypadku miast funkcjonujących na prawach powiatu) odpowiednim dla adresu inwestycji.
Zgłoszenie wodnoprawne
Przed zgłoszeniem budowy w starostwie powiatowym najpierw należy załatwić formalności w Wodach Polskich. Od 9 sierpnia 2022 r. przydomowe oczyszczalnie ścieków o przepustowości do 5 m3 wykorzystywane do zaspokojenia potrzeb gospodarstwa domowego lub rolnego wymagają bowiem zgłoszenia wodnoprawnego na wykonanie urządzeń wodnych służących do wprowadzania do ziemi oczyszczonych ścieków na potrzeby zwykłego korzystania z wód. Wymóg ten dotyczy więc w zasadzie wszystkich przydomowych oczyszczalni ścieków, ponieważ przeciętna sześcioosobowa rodzina wytwarza mniej niż 1 m3 ścieków dziennie. Zgłoszenia wodnoprawnego należy dokonać w nadzorze wodnym właściwym dla miejsca inwestycji jeszcze przed złożeniem zgłoszenia budowlanego.
Kiedy na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne?
Trzeba wiedzieć, że zgłoszenie wodnoprawne nie zawsze wystarczy, aby wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Istnieją przypadki, kiedy niezbędne jest rozpoczęcie procedury uzyskania operatu wodnoprawnego w celu wydania pozwolenia wodnoprawnego. Musimy o tym pamiętać, kiedy:
- planujemy odprowadzenie oczyszczonego ścieku do rowu melioracyjnego, rzeki lub innego urządzenia wodnego, które nie znajduje się na terenie stanowiącym własność inwestora,
- planowany zrzut ścieków jest większy niż 5 m3 na dobę.
Zgłoszenie budowy oczyszczalni – jak to zrobić?
- Należy pobrać mapkę opiniodawczą działki, dla której planowana jest inwestycja, z Wydziału Geodezji w starostwie powiatowym (uiszczając odpowiednią opłatę). Możemy również wykorzystać mapkę projektową (jeżeli akurat dysponujemy aktualną);
- Należy nanieść urządzenia przydomowej oczyszczalni ścieków (przyłącze do oczyszczalni, rozsączenie oczyszczonych ścieków itd.) na mapę;
- Należy pobrać i uzupełnić właściwe druki:
- druk zgłoszenia robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę,
- druk oświadczenia o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Dokumenty można znaleźć na stronie internetowej odpowiedniego starostwa powiatowego lub też w wersji papierowej w urzędzie;
- Należy złożyć zgłoszenie budowy oczyszczalni przydomowej w starostwie powiatowym przynajmniej 21 dni przed planowanym terminem realizacji. Komplet dokumentów obejmuje:
- wypełniony i podpisany druk zgłoszenia
- wypełniony i uzupełniony druk oświadczenia
- mapę z naniesionym rozmieszczeniem urządzeń
- opis techniczny oczyszczalni
Brak sprzeciwu w ciągu 21 dni od daty złożenia wniosku oznacza, że otrzymaliśmy zgodę na wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków (tzw. „milcząca zgoda”), która jest ważna przez okres 2 lat (licząc od daty wskazanej jako termin rozpoczęcia robót).
O czym należy pamiętać, czyli jakie zachować odległości?
Planując lokalizację przydomowej oczyszczalni ścieków oraz rozsączenia, trzeba pamiętać o zachowaniu określonych odległości od różnych elementów infrastruktury znajdujących się na działce, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Warto pamiętać, że obowiązek zachowania określonych odległości dotyczy zarówno działki inwestora, jak i działek sąsiednich. Zatem przykładowo: rozsączenie musi zostać zaprojektowane 30 metrów od ujęcia wody pitnej znajdującego się na naszej działce, jak i na działce sąsiada.
Elementy infrastruktury na działce
Operat wodnoprawny – kiedy potrzebny?
Trzeba wiedzieć, że nie zawsze wystarczy samo zgłoszenie robót budowlanych, aby wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Istnieją przypadki, kiedy niezbędne jest rozpoczęcie procedury od złożenia operatu wodnoprawnego. Musimy o tym pamiętać kiedy:
- planujemy odprowadzenie oczyszczonego ścieku do rowu melioracyjnego, rzeki lub innego urządzenia wodnego, które nie znajduje się na terenie stanowiącym własność inwestora,
- planowany zrzut ścieków jest większy niż 5m3 na dobę.